A Bölcsesség (filo) könyvtára

„Nem lehet minden tökéletes, de ha mindenhol a fényt keressük, hidd el meg fogjuk találni, mert nincs, messze csak a felhők eltakarják.”

Életrajz

 

Teljes neve: Alan Sidney Patrick Rickman

 

Született: Egyesült Királyság, London, 1946. február 21.

 

Édesanyja: Margaret Doreen Rose

 

Édesapja: Bernard Rickman /1954- ben meghalt rákban/- festő, dekorátor –

 

Testvérei:

David Bernard John /1945/ - grafikus

Michael Keith /1947/ - profi teniszedző

Sheila /1950/

 

Alan Rickman... Rendkívüli erejű negatív hős, komikus személyiség, romantikus vezető; mindez együtt, és sokkal több. Játszott Londonban a West Enden, New Yorkban a Broadway-n; filmekben, rádiójátékokban és televízióban egyaránt.

 

1946 február 21.-én született a londoni Hammersmith-ben. A Royal College of Art-on (Királyi Művészeti Egyetem) tanult, és a Sohoban kezdte pályáját, grafikusként. 1972 és 1974 között ösztöndíjjal járt a Royal Academy of Dramatic Art-ra (Királyi Színművészeti Akadémia), ahol Emile Litter-, és Forbes Robertson-díjat nyert, továbbá megkapta a Bancroft Golden Medalt is.

 

Mr Rickman a tehetségét széles körben kamatoztatta. Dolgozott a brit repertórium-színházaknál és részt vett olyan kísérleti előadásokban, mint Csehov A sirály c. drámája, vagy a Snoo Wilson-féle A szalmaözvegy a Royal Courtban, továbbá háromszor is szerepelt az edinburgh-i Nemzetközi Fesztiválon.

 

Ezalatt elvállalt alkalmi televíziós munkákat is, Shakespeare-drámáktól kezdve John Le Carré nemzetközi cselszövéseket feldolgozó darabjaiig.

 

Amíg a Royal Shakespeare Company-nál dolgozott, szerepet kapott többek között az Ahogy tetszik c. színműben, majd a Veszedelmes viszonyokban megkapta Valmont Vicomte szerepét. Ez az alakítása, mint szívtelen és elegáns csábító, egyaránt elnyerte a kritikusok és a közönség elismerését. Amikor a darabot New Yorkban is színpadra állították, a Broadway-n nyújtott alakításáért Tony-díjra jelölték.

 

A Veszedelmes Viszonyokban látta meg Joel Silver, aki felajánlott neki egy szerepet az első Die Hard-filmben. Mr Rickman, a gazember Hans Gruber egyedi megformálásával világszerte feltűnést keltett, és a filmbeli „rosszfiú” az ilyen jellegű szerepek mércéjévé vált.

 

Színpadi szerepei közül meg kell említenünk Marcus Antonius megformálását a Royal National Theatre (Királyi Nemzeti Színház) Antonius és Kleopátrájában, (Helen Mirren pertnereként), amely 1998 októberétől decemberéig futott a színházban. Korábban szerepelt Yukio Ninagawa darabjában, a Tango at the End of Winter-ben (Tangó tél végén) a West Enden, illetve a Riverside Studio által színre vitt - Robert Sturua által rendezett – Hamletben, 1991-ben. 1995-ben elvállalta a Winter Guest (Téli vendég) rendezését a londoni Almeida Színházban (a darab 1997-es megfilmesítése is az ő nevéhez fűződik).

 

Színpadi szereplése 2002 szeptemberében ért véget, Noel Coward romantikus vígjátékával, a Private Lives-szal (Magánéletek), amelyet a sikeres londoni előadások után a Broadwayre is kivittek. Ebben a darabban Lindsay Duncannel és Howard Davies-szel dolgozott újra együtt; előbbi színésztársa, utóbbi rendezője volt a Veszedelmes viszonyokban. A Private Lives Tony-díjat kapott.

 

1993-ban részt vett Mike Oldfield Tubular Bells Pt II.c. lemezének felvételén: az ő hangja vezeti be a hangszereket, amelyek később hatalmas egységgé olvadnak össze. Rickman emellett Shakespeare egyik szonettjét is felolvasta; 2002 februárjában jelent meg a felvétel CD-n, When Love Speaks (Amikor a szerelem beszél) címmel. A Texas nevű skót zenekar, In Demand c. zenés videóján is szerepet kapott; melyet 2000 augusztusában mutattak be az MTV-n.

 

2001-ben feltűnt egy kisebb (de annál viccesebb), brit produkcióban, a Blow Dry-ban (Fújd szárazra, édes!), majd még ugyanebben az évben, életében először magára öltötte a Harry Potter sorozat azóta már legendássá vált Piton Professzorának fekete talárját. A Harry Potter gigaprodukció sikere világszerte még ismertebbé tette Mr Rickman nevét, a fiatalabb generáció is feltűnő érdeklődéssel fordult munkássága felé...

 

2001-ben mutatták be a nemrég megjelent The Search for John Gissing c. filmet, míg 2002-ben a mozikba került a Harry Potter sorozat második része is.

 

2003-ban Mr Rickman egy újabb nagyszabású brit produkció részese lett – a mozikba került a Love Actually (Igazából szerelem), ahol Emma Thompson csapodár férjét, Harryt alakította.

 

2004-ben az HBO drámájában, a megtörtént eseményeket feldolgozó Something the Lord Made (A "kék baba" műtétek) c. filmben játszott főszerepet, Mos Def oldalán, és ez az év sem maradt Harry Potter folytatás nélkül – a Harry Potter és az Azkabani Fogoly hatalmas sikerrel futott a mozikban.

 

A 2005-ös évben Mr Rickman igencsak elfoglalt volt: Áprilisban kezdték forgatni Kanadában a Snow Cake (Hósüti) c. filmet, amelyben Sigourney Weaverrel és Carrie-Anne Moss-szal szerepelt, illetve 2005 nyarán Németországban és Barcelonában a Perfume: the Story of a Murderer (Parfüm: egy gyilkos története) c. produkciót, ahol Dustin Hoffmannal dolgozott együtt. Ugyanebben az évben került a mozikba a Galaxis útikalauz stopposoknak c. film, amelynek eredeti, angol nyelvű változatában Marvinnak, a depressziós robotnak adta kölcsön jellegzetes orgánumát (akinek műanyag testét az a Warwick Davis mozgatta, aki a Harry Potter sorozatban Flitwick professzorként is Alan partnere).

 

Rendezőként ismét megmérettette magát, amikor 2005 áprilisában a londoni Royal Court Theatre-ben, a My Name is Rachel Corrie (Nevem Rachel Corrie) c. darabot vitte színpadra. A londoni sikereket a 2006-os, new york-i előadássorozat követte, a Minnetta Lane Theater-ben (Off Broadway), de néhány további seattle-i előadás után, a darabot a többi, tervezett helyszínen levették a színpadról, a körülötte kialakult heves politikai csatározások miatt.

 

A 2006-os év is hasonlóan eseménydús volt, hiszen amellett, hogy a Hósüti és a Parfüm a mozikba került, leforgatták a Noble Son című amerikai vígjátékot, és az idén július 13.-án mozikba került Harry Potter és a Főnix Rendje, melyben immáron ötödször bújt Perselus Piton professzor bőrébe.

 

2007 februárban kezdték forgatni a Sweeney Todd c. Stephen Sondheim musical filmváltozatát, melyet Tim Burton rendezett, és melyben Johhny Depp, Helena Bonham Carter, és Sacha Baron Cohen (Borat) voltak színésztársai. A film váhatóan 2008 januárjában kerül a hazai mozikba, a világpremierrel egy időben (Január 11.).

 

Mr Rickman utolsó információink szerint az Egyesült Államokban, Kaliforniában forgatja a Bottle Shock c. filmet, melyben Stephen Spurierr borászt alakítja majd. (A filmben szinte a teljes Nobel Son stáb szerepet kapott, és a NS rendezője, Randall Miller jegyezi a rendezést és a forgatókönyvet is).

 

Alan Rickman jelenleg Londonban él párjával, a korábban politikusként tevékenykedő Rima Hortonnal.

 

 

Fordította: Tom Riddle

 

Kiegészítette: Arden


Forrás: The Unofficial Alan Rickman Fan Page: www.alan-rickman.com

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 1
Heti: 11
Havi: 67
Össz.: 12 307

Látogatottság növelés
Oldal: Alan Rickman életrajz
A Bölcsesség (filo) könyvtára - © 2008 - 2024 - filo.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »